Ko se još sjeća Nokie? Domaćice se obogatile zahvaljujući starim akcijama iz fioke

Administrator
Napisao
Potrebno 3 minuta za čitanje

Nokia je nekada bila jedan od najprofitabilnijih proizvođača mobilnih telefona na svijetu.

Iako su zlatni dani finske kompanije odavno prošli, a Nokia danas više nema veze sa proizvodnjom mobilnih telefona i pametnih uređaja, na samom početku njenog uspona pojedine finske domaćice uspjele su da se obogate zahvaljujući akcijama ove kompanije.

Prije svega, napomena – priča koja slijedi zasniva se na izvještajima lokalnih finskih medija iz ranih 2000-ih godina, koje danas nije moguće nezavisno provjeriti. Tokom maja 2026. godine pojedini zapadni tehnološki mediji ponovo su prenijeli ovu priču pozivajući se na anegdotske izvore. Zbog toga pojedini detalji nisu stopostotno potvrđeni.

Nokia je počela od gumenih čizama i toalet papira

Iako je ime Nokije i danas poznato širom svijeta, malo ljudi zna da kompanija postoji mnogo duže nego što postoje mobilni telefoni.

Osnovana je u finskom gradu Nokia, na zapadu zemlje, gdje je prvobitno proizvodila gumene čizme, automobilske gume, kablove, pa čak i toalet papir.

Kao važan poslodavac u regionu, Nokia je dio zarada isplaćivala u akcijama kompanije. U to vrijeme akcije su postojale u fizičkom obliku, kao hartije od vrijednosti. Mnogi stanovnici su ih čuvali, dok su drugi dodatno ulagali u kompaniju iz lokalnog patriotizma i želje da podrže domaću privredu.

Vrijednost akcija eksplodirala

Prema navodima zapadnih medija koji se pozivaju na finske izvore, mnoge domaćice su godinama čuvale akcije kao rezervu za teška vremena, ne sluteći koliki će im profit jednog dana donijeti.

Kada je Nokia tokom osamdesetih godina prošlog vijeka zapala u ozbiljne finansijske probleme, kompanija je odlučila da se fokusira na rastuće tržište mobilnih telefona i postepeno ugasi ili proda druge dijelove poslovanja.

Rezultat je danas dobro poznat. Između 1992. i 2000. godine Nokia je postala najveći proizvođač mobilnih telefona na svijetu, dok je vrijednost njenih akcija porasla za nekoliko hiljada procenata.

Stare akcije iz fioke pretvorile su ih u milionerke

Mnoge žene godinama nisu prodavale svoje akcije, uprkos rastu kompanije. Ispostavilo se da je to bila izuzetno mudra odluka.

Prema izvještajima lokalnih medija, u jednom trenutku u lokalnoj banci odvijale su se nesvakidašnje scene. Starije žene dolazile su sa izgužvanim papirnim akcijama koje su decenijama čuvale po fiokama i željele su da saznaju koliko one danas vrijede.

Iznenađenje je bilo ogromno i za vlasnice akcija i za bankarske službenike. Ispostavilo se da je mali finski grad Nokia odjednom dobio veliki broj novih multimilionerki.

„Nokijino čudo“

Ovaj događaj ostavio je dugotrajan trag na razvoj čitavog regiona i kasnije je dobio naziv „Nokijino čudo“.

Zanimljivo je da većina novopečenih bogatašica nije javno pokazivala svoje bogatstvo. Prema dostupnim svjedočenjima, novac je najčešće ulagan u kupovinu nove poljoprivredne mehanizacije, obnovu starih kuća i unapređenje lokalne zajednice, umjesto u luksuzan način života, piše Blic

Podijeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *