
Studija uticaja na životnu sredinu Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori biće predstavljena u trećem tromjesečju ove godine, a javna rasprava biće organizovana u opštini Dvor i u BiH, najavio je direktor Fonda za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” Josip Lebegner.
On je naveo da je u četvrtak, 18. juna, predstavništvu BiH u Ženevi poslata službena notifikacija za ministra za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Bojana Vipotnika u vezi sa Studijom uticaja na životnu sredinu.
Lebegner je u Zagrebu na okruglom stolu “Zbrinjavanje radioaktivnog otpada u opštini Dvor-problemi i rješenja” pojasnio da je riječ o sažetku od nekih pedesetak stranica te da Studija uticaja ima više od 1.000 stranica.
On očekuje da Ministarstvo životne sredine i zelene tranzicije Hrvatske uskoro imenuje komisiju koja će pregledati Studiju uticaja, te da će nakon što bude pregledana i po potrebe dorađena biti dostupna javnosti.
Lebegner kaže da će Studija uticaja na životnu sredinu Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori biti predstavljena u trećem kvartalu ove godine, te da će javna rasprava trajati 90 dana i biće organizovana u hrvatskoj opštini Dvor, kao i u BiH određenim lokalnim zajednicama.
On je naveo da je Fond za finansiranje razgradnje i zbrinjavanja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva Nuklearne elektrane “Krško” sprovodi javnu nabavku u vezi sa kondicioniranjem radioaktivnog otpada, te da će ukoliko studija potvrdi lokaciju Čerkezovac, nakon obrade i cementiranja, tamo biti dopremljeno 1.500 – 2.000 kontejnera sa nisko i srednje radioaktivnim otpadom.
“Istrošeno nuklearno gorivo se do 2093. godine skladišti u Krškom, za sada nema lokacije gdje će biti skladišteno. Za sada se govori o zajedničkom skladištu Slovenije i Hrvatske”, rekao je Lebegner.
On je dodao da je pokrenuta procedura u vezi sa izborom lokacije u Hrvatskoj za odlagalište radioaktivnog otpada.
Lebegner je rekao da odlagalište neće biti na Čerkezovcu, te da se na ovoj lokaciji neće graditi nuklearna elektrana jer za to nema mjesta.
U Zagrebu se danas, u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i opštine Dvor održava okrugli sto “Zbrinjavanje nuklearnog otpada u opšini Dvor – problemi i rješenja”.


