Restrikcije – kap koja je prelila čašu: Mještani potkozarskih naselja ogorčeni zbog suvih slavina

Administrator
Napisao
Potrebno 6 minuta za čitanje

Suve česme i restrikcije ponovo su pogodile potkozarska naselja, a dok gradske vlasti uzrok vide u pojedincima i enormnoj potrošnji vode, mještani upozoravaju da se pravi problem krije u decenijama zapuštanoj vodovodnoj mreži i kašnjenju ključnih projekata.

Zamjenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Miroslav Ševo istakao je da se tokom proteklog vikenda povećala potrošnja vode.

– Za jednu noć potrošena je sedmodnevna količina vode na području koje se vodom snabdijeva sa rezervoara Tunjice – naglasio je on.

Prema njegovim riječima, na sjednici Gradskog štaba za vanredne situacije u utorak su donijeli odluku o proglašenju vanredne situacije u potkozarskim mjesnim zajednicama, odnosno na području onih mjesnih zajednica koje se vodom snabdijevaju sa rezervoara Tunjice.

Dodao je da svi apeli grada nisu dali zadovoljavajuće rezultate kao prošle godine.

NERACIONALNA POTROŠNjA

– Zbog nekoliko nesavjesnih pojedinaca došlo je do neracionalne potrošnje vode. Do ovoga apsolutno ne bi došlo da smo 2024. ili 2025. godine uradili novi cjevovod do rezervoara “Tunjice 1 i 2”, na šta smo apelovali više puta – istakao je Ševo.

Pored redovnog prekida, desio se i kvar gdje je pukla glavna vodovodna cijev, zbog kojeg su Priječani i Trn ostali bez vode.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Priječani David Ponorac rekao je da problema sa vodosnabdijevanjem imaju cijele godine, ne samo ljeti.

– Zastarjelu vodovodnu mrežu treba rekonstruisati u okviru obnove glavne saobraćajnice. Ono što nam predstavlja problem i za budućnost jeste činjenica da nastavak radova neće ići neposredno od završetka trenutnih radova, već će ostati prekid od oko 800 metara. To znači da će na tom dijelu ostati stara vodovodna mreža, a upravo na toj lokaciji imamo najviše curenja i problema sa vodosnabdijevanjem – pojasnio je on.

POSLjEDICE, A NE MJERE

Kada je riječ o restrikcijama, navodi da su one posljedica, a ne mjera za poboljšanje vodosnabdijevanja.

– Restrikcije su rezultat neadekvatnog upravljanja vodovodnom mrežom i nedovoljno dobre procjene potrošnje. Čuli smo i izjavu zamjenika komandanta Štaba za vanredne situacije, koji je rekao da je u potkozarskim selima proglašena vanredna situacija zbog problema u vodosnabdijevanju. Kao jedan od razloga navedena je povećana potrošnja vode od strane vikendaša. Ljudi imaju pravo da koriste vodu koju plaćaju, bilo za napajanje stoke, poljoprivredne radove ili druge potrebe domaćinstva – kazao je Ponorac.

Ističe da nije prihvatljivo da ista naselja iz godine u godinu budu obuhvaćena restrikcijama.

– Potrebno je pronaći rješenja za dopunu rezervoara, bilo putem cisterni ili preraspodjelom vode iz sistema koji nemaju problema sa punjenjem i pražnjenjem. Projekti “Voda 2 i 3” trebalo je da budu završeni mnogo ranije, a sredstva za njihovu realizaciju su obezbijeđena. Zbog toga smatram da je osnovni razlog zbog kojeg su u ovim vrelim danima česme suve nemar i neadekvatno upravljanje sistemom – rekao je Ponorac.

Dodao je da glavna vodovodna cijev jeste bila oštećena prije dva dana, ali da problem nije samo taj kvar.

– Trenutno imamo curenja na više lokacija, a umjesto sistemskog rješavanja problema, uvode se mjere štednje i restrikcije. Gubici vode u prigradskim naseljima, poput Priječana, Dragočaja, Šargovca i Motika, mjere se desetinama hiljada kubnih metara. Umjesto rekonstrukcije vodovodne mreže koja bi spriječila curenja i obezbijedila stabilno snabdijevanje, građanima se isključuje voda i dovode se u pitanje osnovni uslovi za normalan život – istakao je on.

U MIŠINOM HANU STABILNA SITUACIJA

Predsjednik mjesne zajednice Mišin Han Dragan Bajić za “Glas” je naveo da je situacija u naselju stabilna jer imaju par lokalnih vodovoda.

– Nije alarmantna situacija, ali vidim da ljudi u pojedinim dijelovima na visinskim tačkama imaju problemčića, dok niži dijelovi nemaju. Sada je na nadležnima kako će to urediti i organizovati – kazao je on.

Predsjednik Savjeta mjesne zajednice Gornja Piskavica Goran Knežević rekao je da stanje u ovom naselju nije problematično, za razliku od Donje Piskavice koja je, kako ističe, u problemu.

– Ne mogu da se požalim na stanje kod nas, za sada je uredno, što ne znači da će tako i ostati – naglasio je on.

VODOVOD

Iz “Vodovoda” su ranije obavijestili potrošače da će se, radi očuvanja stabilnosti sistema, uvesti plan kontrolisane isporuke vode za naselja koja se snabdijevaju sa rezervoara Prijakovci i Ramići.

Prema planu, neparnim danima voda će se isporučivati naseljima koja se snabdijevaju sa rezervoara Prijakovci, a to su Barlovci, dio Dragočaja, dio Ramića i dio Prijakovaca, u periodu od osam do 18 časova.

Parnim danima voda će biti isporučivana sa rezervoara Ramići u naselja Potkozarje, Piskavica, Verići, Mišin Han i dio Prijakovaca, takođe od osam do 18 časova.

Od 18 do osam časova neće biti isporuke vode, jer će se u tom periodu vršiti punjenje rezervoara radi obezbjeđivanja stabilnog snabdijevanja.

Podijeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *