Stanivuković obišao radove na izgradnji kuće „Predah“: Ovo je najvažniji projekat u Banjaluci FOTO

Administrator
Napisao
Potrebno 4 minuta za čitanje

Predstavnici Grada obišli su danas radove na izgradnji kuće „Predah“ – kuće za privremeno i dugoročno zbrinjavanje djece, mladih i odraslih sa smetnjama u razvoju, te su se tom prilikom uvjerili da radovi idu i više nego dobro.

Kako je poručio gradonačelnik Draško Stanivuković – kuća „Predah“ je jedan od najvažnijih projekata koje je ova gradska administracija pokrenula, saopštili su iz GU Banjaluka.

-Ovaj projekat zadire u samu suštinu onoga što Banja Luka treba i mora da bude -grad koji vidi, čuje i osjeća potrebe svih svojih građana. Danas sam obišao radove na ovom objektu površine preko 750 kvadrata, u koji ulažemo više od 3 miliona KM, a koji će pružati privremeno i trajno zbrinjavanje za djecu i osobe sa poteškoćama u razvoju. Mjesto gdje će roditelji, bez brige i straha, moći da ostave svoje dijete na sigurnom kako bi obavili osnovne životne i egzistencijalne obaveze – rekao je gradonačelnik.

Poručio je kako su svjesni da mnoge porodice svakog dana vode velike borbe – tihe, nevidljive i iscrpljujuće.

-Naša najveća obaveza, i kao ljudi i kao rukovodstva ovog grada, jeste da im pružimo ruku podrške onda kada im je najpotrebnija, jer Banja Luka je porodica – istakao je on.

Iskoristio je priliku da pozove sve druge opštine i gradove da slijede primjer Banje Luke kada je jedan ovakav projekat u pitanju.

Projekt menadžer Grada Milada Šukalo istakla je kako su zaista sretni i ponosni, jer se nalaze u skoro po završenom objektu kuće „Predah“.

-Prije nešto više od godinu dana, kada je gradonačelnik rekao da treba da pomognemo roditeljima koji imjau djecu sa poteškoćama u razvoju, koji imaju najveće strahove šta će sa njihovom djecom biti kada njih više ne bude, mi smo pred sebe postavili težak zadatak i cilj, a to je da napravimo jednu ustanovu koja će smanjiti teret ovim roditeljima, ali isto tako i obezbijediti bolji život i bolju budućnost ove djece. Od tada pa do sada, pored toga što smo gradili ovaj objekat intenzivno smo radili sa svim udruženjima i sa svim roditeljima, kako bi zajedno došli do najboljeg rješenja i rangirali usluge koje treba da imamo na ovoj lokaciji, ali i na drugim lokacijama kada budemo planirali da širimo ovu uslugu – istakla je ona.

Poručila je to kako će krajem godine u ovaj objekat biti primljeni i prvi korisnici.

-Cilj nam je da na ovoj lokaciji bude i mali trening centar za stanovannje uz podršku, gdje očekujemo da ćemo priprmati lica koja bi mogla uz podršku da samostalno stanuju. Naredne godine ćemo raditi i na tome da Grad odovoji jednu stambenu jedinicu koja će biti spremna za osobe koje mogu da žive samostalno uz podršku. Dugoročno nam je cilj da uz ovaj objekat gradimo još jednu zgradu, koja ća nam omogućiti da trajno zbrinjavamo lica sa poteškoćama u razvoju – rekla je ona.

Mirjana Kojić predstavnici Udruženja za pomoć licima sa autizmom „Djeca svjetlosti“ istakla je kako je ovo jedan od najbitnijih i najznačajnijih projekata za sve roditelje koji imaju djecu sa poteškoćama u razvoju.

-Teško je povjerovati da se konačno nalazimo u jednom ovakvom objektu, na inicijativu svih roditelja i staratelja osoba sa poteškoćama je i počela ova priča. Gradonačelniku smo rekli u čemu je problem, saslušao nas je i krenuo je u realizaciju ovog projekta. Sad smo saznali da prije nove godine treba da se useli u ovaj projekat i da prvi korisnici treba isti da koriste – rekla je ona.

Podijeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *