
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković obišao je danas Fabriku vode u Novoseliji kako bi se upoznao sa trenutnim stanjem vodosnabdijevanja na području grada, poručivši da oko 98 odsto stanovništva ima uredno snabdijevanje vodom, dok se problemi trenutno bilježe u pojedinim potkozarskim naseljima.
Stanivuković je rekao da svi rezervoari i pumpne stanice na području grada funkcionišu uredno, ali da gradske službe rade na tome da i preostali dio stanovništva dobije stabilno vodosnabdijevanje.
Podsjetio je da se Banjaluka ranijih godina suočavala sa ozbiljnim problemima u snabdijevanju vodom u Bronzanom Majdanu, Melini, selima na platou Manjače, Donjim Kolima, Rekavicama, Sitnici, Vujanovcu, Krminama, visinskim zonama Bočca, Racunama i Krupi na Vrbasu.
„Danas u svim ovim dijelovima grada imamo uredno i stabilno vodosnabdijevanje“, rekao je Stanivuković.
Govoreći o trenutnim izazovima, naveo je da su problemi evidentirani na rezervoarima Prijakovci i Ramići, zbog čega je preduzeće „Vodovod“ uvelo kontrolisanu isporuku vode.
Prema njegovim riječima, parnim danima vodu će dobijati potrošači koji se snabdijevaju sa rezervoara Ramići, odnosno dijelovi naselja Dragočaj, Ramići i Prijakovci, dok će neparnim danima vodu dobijati korisnici sa rezervoara Prijakovci, odnosno stanovnici Barlovaca, Potkozarja, Piskavice, Verića, Mišinog Hana i dijela Prijakovaca.
Stanivuković je istakao da su u toku radovi na izgradnji vodovodnog sistema Tunjice 1 i 2, te da Gradska uprava nastoji da projekat bude završen prije predviđenog roka.
„Dajemo sve od sebe da sistem bude u funkciji već tokom avgusta, kako bi stanovnici ovog dijela grada dobili stabilno snabdijevanje vodom“, rekao je on.
Dodao je da je gradska administracija godinama predlagala realizaciju ovog projekta, ali da je odluka o njegovoj izgradnji usvojena tek u martu ove godine, nakon čega su pokrenute procedure i započeti radovi.
Direktor „Vodovoda“ Radovan Majkić izjavio je da Fabrika vode trenutno raspolaže dovoljnim količinama vode i da sa tehničkog aspekta jedini ozbiljniji izazov predstavlja snabdijevanje potkozarskih sela.
On je naglasio da radovi na sistemu Tunjice 1 i 2 teku planiranom dinamikom i izrazio uvjerenje da će nakon njihovog završetka problemi sa vodosnabdijevanjem u ovom dijelu grada biti trajno riješeni.
Majkić je podsjetio da su se sa sličnim problemima ranije suočavali stanovnici platoa Manjače, gdje je situacija stabilizovana nakon izgradnje sistema „Banjica“.
Prema njegovim riječima, oko dva odsto stanovništva trenutno nema uredno vodosnabdijevanje, što „Vodovod“ smatra ozbiljnim problemom.
On je naveo da je stabilnost sistema ove godine bila narušena svega tri dana, isključivo zbog neracionalne potrošnje vode, te je ponovo apelovao na građane da vodu koriste odgovorno kako bi se sačuvala stabilnost vodovodnog sistema.


