Problemi sa vodom u Banjaluci: Ne mogu “vikendaši” biti izgovor za restrikcije i vanredno stanje

Administrator
Napisao
Potrebno 3 minuta za čitanje

Voda kao najosnovnija potreba opet je problem za hiljade Banjalučana. Vanredna situacija i restrikcije vode u više potkozarskih naselja Banjaluke. Iz Gradske uprave navode da je samo tokom jedne noći sa rezervoara Tunjice potrošena količina vode dovoljna za sedam dana i da su uzrok neracionalna potrošnja i nedovoljni kapaciteti sistema. Ogorčeni mještani poručuju da problemi sa vodosnabdijevanjem traje godinama, a ne rješavaju se i da je to prosto sramotno u 21. vijeku.

Miroslav Ševo, zamjenik komandanta Gradskog štaba za vanredne situacije Banjaluka ističe da postoje tri problema u ovoj situaciji, koji su doveli do restrikcije vode.

– Imali smo radove na cjevovodu u petak i u rezervaru imamo akumulaciju do petka, taj dan je sve bilo kako treba. U subotu ništa nije ukazivalo za vanrednom situacijom. U nedjelju smo od Vodovoda dobili informaciju da je rezervoar Tunjice na minimumu i vanredna situacija je proglašena – istakao je Ševo.

Dodao je da je pored redovnog prekida, došlo do pražnjenja rezervoara, ali da se desio i kvar, zbog kojeg su Priječani i Trn ostali bez vode, jer je glavna vodovodna cijev pukla.

– Uzrok problema je prekomjerna potrošnja i kvar koji se desio. Oni ljudi koji narušavaju sistem, su oni koji su vikendom na ruralno području. Zbog nekoliko neodggovornih pojedinaca ispašta 15-20 hiljada ljudi – navodi Ševo.

Predstavnik Mjesne zajednice “Priječani” David Ponorac istakao je da ova mjesna zajednica ispašta u svakom godišnjem dobu, a ne samo ljeti.

– Zbog zastarjele vodovodne mreže, imali smo i ranije pucanje cijevi. Vodovodna mreža je izgrađena 60-ih godina prošlog vijeka. Svi Banjalučani ispaštaju zbog nekolicine neogovornih pojedinaca, ali ne mogu samo oni da budu odgovorni – ističe Ponorac za RTRS.

Navodi da elementi za proglašenje vanredne situacije moraju biti samo prirodne nepogode, a ne vodosnabdijevanje.

– Građani plaćaju vodu, da li je moguće da je svake godine toliko prekomjerna potrošnja vode da se moraju uvoditi restrikcije. O kavkvom mi sistemu govorimo, ako nekoliko “vikendaša” mogu dovesti grad i Vodovod do proglašenja vanrednog stanja – upitao je Ponorac.

Ističe da je obaveza Gradske uprave i “Vodovoda” Banjaluka da obezbijede nesmetan protok vode, da su svi projekti u Banjaluci od značaja, ali da se prioriteti, poput vodosnabdijevanja moraju staviti na prvo mjesto.

Podijeli ovaj članak
Nema komentara

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *